Gayrimenkul Bağışı

Vakit, iyilik vakti...

Gayrimenkul bağışı nasıl yapılır?


Gayrimenkul Bağışı ile sürdürülebilir ve kalıcı bir iyilik yapabilirsiniz… 

Farklı bağış yöntemleriyle hep ihtiyaç sahiplerinin yanında olan İyilik Vakti Derneği, yepyeni bir bağış seçeneği olan Gayrimenkul Bağışı ile karşınızda. Bu yeni bağış seçeneğiyle bağış severler, gayrimenkullerini bağışlayıp değeri ölçülemeyecek büyüklükte bir yardıma imza atacak ve yıllarca sürecek bir iyiliğin parçası olacaklar. 
 
Gayrimenkul bağışlarınızın değerlendirilmesinde şu ölçütler dikkate alınmaktadır;
Bağışlanmak istenen gayrimenkulün;
-Tapusunun bulunması ve tapu üzerinde ipotek, şerh, haciz vb. bulunmaması,
-Tapu üzerinde miras ve diğer konularla ilgili hukuki problem bulunmaması,
-İmar yönünden sit alanı, yeşil alan, sel bölgesi, belediye kamulaştırma alanı, güvenlik ve arkeolojik alan içerisinde bulunmaması.
Gayrimenkul bağış işlemleri şartsız ve şartlı olarak iki yolla yapılabilmektedir:
 
A-) Şartsız ve Şartlı Gayrimenkul Bağışları
 
1-) Şartsız Bağış: Dernek yetkilimiz, bağışçımız ile birlikte ilgili tapu dairesine gider. Taşınmazın tapusu derneğimiz üzerine intikal ettirilir. Bu işlemde derneğimizin bağış politikası gereği bağışçı tarafından herhangi bir vergi ya da harç ödemesi yapılmaz. Bu tür bağışlarda bağışçının gayrimenkul üzerinde hiçbir hakkı kalmaz, gayrimenkul derneğimizin mülkiyetine geçer.
 
2-a) İntifa (Kullanma) Hakkı Şartı ile Bağış: Dernek yetkilimiz bağışçımız ile birlikte ilgili tapu dairesine gider. Bağışçı, gayrimenkulün çıplak mülkiyet hakkını derneğimize devreder, ancak tapuya konulan kayıtla (şerhle), intifa (kullanma) hakkı kendisinde kalır. Bağışçının vefatına kadar gayrimenkul bağışçıya aittir. İstediği gibi tasarruf eder. Kendisi oturabilir veya kiraya verebilir. Ancak satamaz ve devredemez. Vefat halinde, yasal işlemlerin tamamlanmasından sonra, söz konusu gayrimenkulün intifa hakkı da derneğimize geçer ve derneğimiz gayrimenkulün tam mülkiyetine sahip olur.
 
c) Diğer Şartlı Bağışlar;
Ayrıca belirtilen şartların dışında sizden ya da yakınlarınızdan gelebilecek özel şartlarda Yönetim kurulumuz tarafından değerlendirilecek olup,  uygun görülmesi durumunda bağışınız kabul edilebilmektedir.
Tüm yapmış olduğunuz şartlı gayrimenkul bağışlarınız için Kurumumuz tarafından şahsınıza Taahhütname verilmektedir.
Tapu işlemleri sırasında profesyonel ekibimiz size eşlik edilecek olup, işlem sırasında sizden kesinlikle bir bedel talep edilmeyecektir. İyilik Vakti Derneği'ne yapılacak gayrimenkul bağış talepleri yetkili kurulumuz olan Yönetim Kurulumuzun kararı sonrasında kabul edilmektedir.
B-) Vasiyetname ile Yapılan Bağış:
Bağışçı, sahibi bulunduğu gayrimenkulün, vefatından sonra, İyilik Vakti Derneği’ne kalmasını istiyorsa, noter huzurunda bir vasiyetname düzenler.
Vasiyetname düzenleme talebinin olması halinde, vasiyet işlemleri ile ilgili bilgilendirme kurum personellerimiz tarafından yapılır, noterle ilgili tüm giderler kurumumuz tarafından karşılanmaktadır.


Talep halinde kurum personelimiz bağışçının bulunduğu yere giderek tapu işlemlerini gerçekleştirir, yurtdışı veya şehir dışından gayrimenkul bağışı için Ankara Genel Merkezimize gelecek olan bağışçılarımızın yol, yemek ve barınma masrafı kurumumuz tarafından karşılanır.


GAYRİMENKUL BAĞIŞ TALEPLERİNİZDE İZLEYECEĞİNİZ YOL
 
Seçtiğiniz bağış yoluna göre derneğimize yapacağınız gayrimenkul bağış taleplerinizde;
1- İyilik Vakti Derneği'ne gayrimenkul bağışı yapmak istediğinizi belirten bir dilekçeye TAPU FOTOKOPİNİZİ de ekleyerek Derneğimizin 0312 911 66 96 numaralı faksına gönderebilir,
2- +90 312 911 26 56  numaralı telefonlardan iletişime geçebilir,
3-  +90 312 911 26 56 WhatsApp hattından bize ulaşabilirsiniz.
 
Talepleriniz Dernek Yönetim Kurulu tarafından incelendikten sonra sonuç sizlere bildirilecektir.