SSS

Vakit, iyilik vakti...

Sıkça Sorulan Sorular


 •  
  01. İyilik Vakti Derneği hangi cemaate bağlı?

  Derneğimizin herhangi bir cemaat, parti vs ile bağlantısı bulunmamaktadır. Tamamen gönüllü olarak kalple ve istekle hareket etmekteyiz.

 •  
  02. Çalışmalarınız neden sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda Afrika, Ortadoğu ve Asya’da devam ediyor?

  Ülkemizde yardıma muhtaç çok fazla çocuk bulunduğu gerçeğinden hareketle Türkiye’deki çalışmalarımız hız kesmeden sürüyor. Fakat hâlâ günümüzde Afrika ve Asya’da insanların açlık ve kuraklıktan ölüyor olması, suya ulaşmak için kilometrelerce yol yürümeleri ve birçok hastalığın pençesinde kıvranırken bir doktora dahi erişememeleri gibi başlıca nedenlerden ötürü bu bölgelere de yardım ulaştırmanın büyük önem taşıdığının bilincindeyiz. Ayrıca sadece ülkemizde 5 milyonun üzerinde savaş mağduru mülteci yaşarken, küresel ve iç savaşlarda milyonlarca çocuk korkunç kabuslar yaşıyorken bu bölgeler için elimizden gelenin en iyisini yapmayı kendimize bir borç olarak görüyoruz.

 •  
  03. Yardım süreci ve sonrasında denetleme yapılıyor mu?

  İyilik Vakti Derneği resmî yetkili kurumlar tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. İyilik Vakti Derneği'nin kendi bünyesinde oluşturduğu denetim kurulu mekanizması sayesinde Yönetim Kurulu'ndan bağımsız olarak denetim yapılmaktadır. Ayrıca tüm faaliyet raporlarımız, özellikle yardım program ve projelerimizle ilgili dokümanlarımız gerekli görülen her durumda incelenebilir. Bağışçılarımız dilerlerse yurt içinde veya yurt dışında yapmış olduğumuz faaliyetleri yerinde gözlemleyebilir. Ancak denetleme yapmak isteyen özel kişi ve kurumların masrafları kurumumuz tarafından karşılanmaz. Özel kişiler kendi masraflarını karşılayarak bütün çalışmalarımızın denetimlerinde bulunabilirler.

 •  
  04. İyilik Vakti Derneği’nin telefon numaraları nelerdir?

  Çağrı Merkezi numaramız 0312 911 26 56‘dır.

 •  
  05. Yardımlarınızı sadece Müslümanlara mı yapıyorsunuz?

  İyilik Vakti Derneği yardım çalışmalarında din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmamaktadır. En önemli önceliğimiz insandır. Ancak bugün planlı ve bilinçli olarak savaş ve işgal ile karşı karşıya bırakılan topluluklara bakıldığında bu bölgelerin yoğunlukla Müslümanların yaşadığı bölgeler olduğu görülebilir. Çalışmalarımızda önceliğimiz her zaman ihtiyaç sahiplerine yardım etmektir. Örneğin kıtlık nedeniyle Afrika’ya yardım götürüldüğünde Müslümanların yanı sıra diğer din ve inanışlara mensup olanlara da yardım edilmektedir. Aynı şekilde Asya ve Afrika’da açtığımız binlerce su kuyusu Müslümanların yanı sıra diğer inançlara sahip insanlara da hizmet vermiştir. Genel Başkanımız Resul Yıldırım'ın dediği gibi "Açlığın, susuzluğun dini-rengi-mezhebi olmaz. Aç açtır!" ilkesiyle hareket etmekteyiz.

 •  
  06. Neden yurt dışında çalışma yapıyorsunuz? Ve yurt dışında çalışmalarınızı kimler tarafından yürütüyorsunuz?

  Türkiye tarihi, değerleri ve coğrafi gereklilikleri sebebiyle tüm zamanlarda insanlık adına umut olan ülkedir. Asya’da, Afrika’da, Körfez ve Balkan ülkelerinde ecdadımızın izleri, tarihimizin bize yüklediği anlam ve emanetleri vardır. Bu sebeple hiçbir ayrım gözetmeden insana değer veren ve merkeze alan anlayışla İyilik Vakti Derneği mazluma el uzatmak, kimsesize, afetzedeye, savaş mağdurlarına sahip çıkmak vazifesini kendine borç bilmiştir.

  Yurt dışında gerçekleştirilen projelerin bazıları bizzat İyilik Vakti Derneği görevlileri tarafından takip edilmekte bazıları ise bölgede bulunan, bölgeyi iyi tanıyan partner kurumlarla iş birliği içinde yürütülmektedir. Partner kurumlar ve İyilik Vakti Derneği görevlileri, buralarda gerçekleştirilen projelerle ilgili raporlar hazırlayarak yapılan çalışmaları daima denetlemektedir.

  Çalışmalarımızın birçoğu yurt içinde yapılmaktadır.

 •  
  07. Ayni bağış kabul ediyor musunuz?

  Ayni bağışlar için 0312 911 26 56 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

 •  
  08. Zekatımı bağışlamak istiyorum. Bunu nasıl belirteceğim?

  Web sitemizden bağış yaparken zekat bölümünden bağış yapmanız yeterli olurken, banka hesaplarımıza yaptığınız zekat bağışlarınızın karışmaması için açıklama kısmına telefon numaranızı ve bağış türünüz belirtmenizi rica ederiz. Açıklama yazmayı unuttuysanız acilen 7/24 çağrı merkezimiz olan 0312 911 26 56 numaralı telefona bildiriniz.

 •  
  09. İyilik Vakti Derneği Genel Başkanı kimdir?

  İyilik Vakti Derneği Genel Başkanı Resul Yıldırım'dır. Biyografisini okumak için tıklayınız.

 •  
  10. İyilik Vakti Derneği'ni kim finanse ediyor?

  İyilik Vakti Derneği bağışçıları ve gönüllülerinin desteğiyle çalışmalarını yürütmektedir. Finansal harici bir kaynağı yoktur.

 •  
  11. İyilik Vakti Derneği güvenilir mi?

  İyilik Vakti Derneği bugüne kadar ihtilaf veya şüphe doğuracak hiçbir proje ve faaliyetin içerisinde yer almamış, tüm bağışçıları ve gönüllülerinin duyduğu güvenle kısa sürede ülkemizin öncü kuruluşları arasında yer almayı başarmıştır. Ayrıca derneğimiz faaliyetleri ve mali hareketleri İçişleri Bakanlığı ve İlgili Dernekler Müdürlüğünce, ayrıca bağımsız bir denetim kuruluşu tarafından da düzenli olarak denetlenmektedir.

 •  
  12. Derneğinizde gönüllü olarak çalışmak istiyorum. Aranıza nasıl katılabilirim?

  0312 911 26 56 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

 •  
  13. İyilik Vakti'ne nasıl bağış yapabiliriz?

  - Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz.

  - Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına havale ile gönderebilirsiniz.

  - Kredi kartınızla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

  - İyilik Vakti Derneği merkezine gelerek elden nakdi bağışta bulunabilirsiniz.(Bağışınızın açıklama bölümüne bağış amacını (genel, kurumsal, kampanya..) ve cep telefonu numaranızı yazınız.

 •  
  14. Neden önceliğiniz yetim ve mazlum çocuklar?

  Uluslararası kuruluşların raporlarına göre yeryüzünde 165 ila 210 milyon arasında yetim bulunuyor. Dünyada her yıl neredeyse 4 milyon çocuk yetim ve öksüz kalıyor. Bu rakam günlük olarak 10 binden fazla çocuğun yetim kaldığını gösteriyor. Ayrıca günümüzde savaş, fiziksel ve ruhsal şiddet mağduru, evlerinden ve ailelerinden uzaklaştırılmış milyonlarca çocuk bulunuyor. Bebek ve çocukların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için büyüklere ihtiyaç duyması, kendi başlarına yeterliliklerinin çok sınırlı olması sebebiyle derneğimizin en hassas noktası çocuklardır.

 •  
  15. Faaliyetlerinizle ilgili nasıl bilgi alabilirim?

  Faaliyetlerimizle ilgili bilgilendirmeler, web sitemizde faaliyetler kısmından ve anlık olarak sosyal medya sayfalarımızdan ilan edilmektedir. Bütün sosyal medya hesaplarımızdaki uzantımız “/iyilikvaktider” olarak geçmektedir. Arzu ederseniz cep telefonu numaranızı internet sitemiz üzerinden SMS listemize kaydettirebilir, faaliyetlerimiz öncesinde SMS’le bilgi alabilirsiniz. Ayrıca çağrı merkezimizden mesai saatleri içerisinde 0312 911 26 56 telefon numarası marifetiyle ya da dernek merkezimize gelerek faaliyetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 •  
  16. Yardım yaparken önceliğiniz nedir? Yardım yapılacak kişide nelere dikkat ediyorsunuz?

  İyilik Vakti olarak öncelikli amacımız; doğru yerde doğru zamanda doğru kişilere yardım etmek. Yardım çalışmalarımızda derneğimizden burs, gıda ve diğer yardım taleplerinde bulunan kişiler, kuruluşlar ya da bölgeleri ziyaret ediyor ve âciliyet sıralamasına göre yardımlarımızı ulaştırıyoruz.

 •  
  17. Türkiye’de Ankara dışında bir bölgede şubeniz var mı?

  Hayır, derneğimizin şubesi yoktur.